понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, niemniej nierzadko służą także za dekoracje. Zwykle takie sztacheta Winylowe z Łodzi stawia się w słonecznych miejscach, gdzie w mgnieniu oka rosną oraz silnie gęstnieją. Mnóstwo wdzięku maja także takie żywe ploty, które wiodą poprzez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina witek lub kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer nieopodal takiego płotu wycisza a także rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które panują w ogrodzie, a także nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również bujnie rozkwitają, tymczasem potrzebują tez mnóstwo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone sztachety plastikowe zdołają być niezwykle smukłe, aczkolwiek trzeba je cyklicznie przycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie zakłada się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony widocznej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий